top of page

Nominalizări Premiile Gopo 2023




Cel Mai Bun Film De Lungmetraj

  • CRAIO NOI - producător: Gabi Suciu, Robi Urs / România (IntLight, Atelier de Film, Forest Film)

  • IMACULAT - producător: Marcian Lazăr / România (Axel Film)

  • METONOM - producător: Cătălin Mitulesc, Viorel Chesaru, Ruxandra Slotea (Strada de Film Internațional, Chainsaw Europe, Midralgar Franța)

  • MIRACOL - producător: Oana Iancu, Bogdan George Apetri / Romania (The East Company Productions)

  • OAMENI DE TREABĂ - producător: Anamaria Antoci, Ana Voicu, Paul Negoescu, Poli Angelova / România (Papillon Film, Tangaj Production, Avanpost Production, Screening Emotinal)

  • PENTRU MINE TO EȘTI CEASUȘESCU - producător: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ioachim Stroe / România (Wearebasca)


Cea Mai Bună Rgie

  • Alina Grigore pentru filmul Crai nou

  • Monica Stan, George Chipe - Lillemark pentru filmul Imaculat

  • Alexandru Belc pentru filmul Metronom

  • Bogdan George Apetri pentru filmul Miracol

  • Paul Negoescu pentru filmul Oameni de treabă

Cel Mai Bun Actor În Rol Principal

  • Mircea Postelnicu pentru rolul Liviu din filmul Crai Nou

  • Șerban Lazarovici pentru rolul Sorin din filmul Metronom

  • Emanuel Pârvu pentru rolul Marius Preda din filmul Miracol

  • Iulian Postelnicu pentru rolul Ilie din filmul Oameni de treabă

  • Bogdan Dumitrache pentru rolul Doru din filmul Om câine

Cea Mai Bună Actriță În Rol Principal

  • Andreea Grămoșteanu pentru rolul Alina Moga din filmul #sogpoopgirl

  • Mălina Manovici pentru rolul Ecaterina din filmul Balaur

  • Ana Dumitrașcu pentru rolul Daria din filmul Imaculat

  • Mara Bugarin pentru rolul Ana din filmul Metronom

  • Ioana Bugarin pentru rolul Cristina Tofan din filmul Miracol.

Cel Mai Bun Actor În Rol Secundar

  • Sergiu Smerea pentru rolul Iuliu din filmul Balaur

  • Vasile Pavel pentru rolul Spartac din filmul Imaculat

  • Tudor Cucu - Dumitrescu pentru rolul Iulian din filmul Marocco

  • Cezar Antal pentru rolul Batin din filmul Miracol

  • Vasile Muraru pentru rolul Primarul Costică din filmul Oameni de treabă

Cea Mai Bună Actriță În Rol Secundar

  • Ilona Brezoianu pentru rolul Channel din filmul Imaculat

  • Emilia Popescu pentru rolul Dr.Avram din filmul Marocco

  • Crina Semciuc pentru rolul Cristina din filmul Oameni de treabă

  • Ofelia Popii pentru rolul Nicoleta din filmul Om câine

  • Simona Popescu pentru rolul Simona din filmul eOm câin

Cel Mai Bun Scenariu

  • Octav Chelaru pentru filmul Balaur

  • Monica Stan pentru filmul Imaculat

  • Alexandru Belc pentru filmul Metronom

  • Bogdan George Apetri pentru filmul Miracol

  • Radu Romaniu, Oana Turdor pentru filmul Oameni de treabă

Cea Mai Bună Imagine

  • Barbu Bălșoiu pentru filmul Balaur

  • George Chipe - Lillemark pentru filmul Imaculat

  • Tudor Vladimir Panduru pentru filmul Metronom

  • Oleg Mutu pentru filmul Miracol

  • Ana Drgăhici pentru filmul Oameni de treabă

Cel Mai Bun Montaj

  • Dragoș Apetri pentru filmul Balaur

  • Delia Oniga pentru filmul Imaculat

  • Patricia Chelaru pentru filmul Metronom

  • Eugen Kelemen pentru filmul Oameni de treabă

  • Ligia Popescu pentru filmul Pentru mine tu ești Ceaușescu

Cel Mai Bun Sunet

  • Johannes Donerenz, Sebastian Schmidt, Christoph Wieczorek pentru filmul Balaur

  • Alexandru Dumitru, Răzvan Ionescu pentru filmul Metronom

  • Martins Rozentals, Jiri Klenka, Karel Zamecnik pentru filmul Miracol

  • Lars Wignel, Gustav Verger, Alexandru Dumitru, Boris Trayanov pentru filmul Om câine

  • Sebastian Zsemlye pentru filmul Spioni de ocazie

Cea Mai Bună Muzică Originală

  • Martin Kohlstedt pentru filmul Balaur

  • Alexander Bălănescu, Ada Milea pentru filmul Insula

  • Marius Leftărache pentru filmul Spioni de ocazie

  • Vlaciu Golcea pentru filmul Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric

Cele Mai Bune Decoruri

  • Luana Georgiță, Victor Conache pentru filmul Capra cu trei iezi

  • Ana Gabriela Lemnaru pentru filmul Imaculat

  • Bogdan Ionescu pentru filmul Metronom

  • Adrian Cristea pentru filmul Pentru mine tu ești Ceaușescu

  • Raluca Pascu pentru filmul Spioni de ocazie

Cele Mai Bune Costume

  • Iolanda Mutu Jr. pentru filmul Capra cu trei iezi

  • Ana Gabriela Lemnaru pentru filmul Copacul dorințelor: Amintiri din copilărie

  • Ioana Covalcic pentru filmul Metronom

  • Nicoleta Cârnu pentru filmul Spioni de ocazie

  • Luminița Crăciun pentru filmul Uneori ninge cu zăpadă, alteori cu întuneric

Cel Mai Bun Machiaj Și Cea Mai Bună Coafură

  • Bistra Ketchidjieva pentru filmul Căutătorul de vânt

  • Ayfer Cadar, George Bogdan Negrișan pentru filmul Crai nou

  • Irina Ianciuș, Marie - Pierre Hattabi pentru filmul Metronom

  • Bianca Boeroiu , Bogdan Lazăr pentru filmul Miracol

  • Bistra Ketchidjieva, Andreea Lupu pentru filmul Oameni de treabă

Cel Mai Bun Film De Debut

  • #dogpoopgirl (r. Andrei Huțuleac)

  • Balaur (r. Octav Chelaru)

  • Crai nou (r. Alina Grigore)

  • Imaculat (r. Monica Stan, George Chiper - Lillemark)

  • Pentru mine tu ești Ceaușescu (r. Sebastian Mihăilescu)

Cel Mai Bun Film Documentar

  • Apropierea Botond Pusokm producător: Irina Malcea / România (Luna Film)

  • Pentru mine tu ești Ceaușescu Sebastian Mihpilescu, producători: Claudiu Mitcu, Robert Fiță, Ioachim Stroe (Wearebasca)

  • Spioni de ocazie Oana Bujgoi Giurgiu, producător: Tudor Giurgiu / Romania (Libra Film Productions)

Cel Mai Bun Film De Scurtmetraj

  • Eu și sora mea Theodor Ioniță, producător: Daniel Nuță / România (U.N.A.T.C. I.L. Cragiale București)

  • Neale azbuirătoare Alexandra Gulea, producători: Stere Gulea, Kristina Konard / România (Trident Film & Media, Welt Film, Studioul Video Art)

  • Potemkiniștii Radu Jude, producător: Ada Solomon / România (microFilm)

  • Rutina de dimineață Robert Kocsis / România (U.B.B., Facultatea de Teatru și Film, Cluj - Napoca)

  • Vreau să sparg sera Teona Galgoțiu, producători: Ioana Bogdana, Andra Gheorghiu / România (U.N.A.T.C I.L. Caragiale București)

Cel Mai Bun Scurtmetraj De Animație

  • Degete de sticlă Alina Gheorghe, producător: Alina Gheorghe |România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)

  • Sasha Serghei Chiviriga, producător: Ioana Lascăr, Radu Stancu |România (deFILM Production SRL)

  • Viață de clovn Ioachim Stroe, producător: Claudiu Mitcu|România (Parada Film)

Cel Mai bun Film European

  • Alcarras / Alcarras Carla Simon | Spania, Italia (distribuitor: Bad Unicorn)

  • L’événement / Evenimentul Audrey Diwan | Franța (distribuitor: Independența Film)

  • Il buco / Grota Michelangelo Frammartino | Italia, Franța, Germania (distribuitor: Independența Film)

  • Les passagers de la nuit/ Pasagerii nopții Mikhael Hers | Franța (distribuitor: Bad Unicorn)

  • Vortex / Vortex Gaspar Noé | Franța, Belgia, Monaco (distribuitor: Independența Film)


După anunțul nominalizărilor, peste 700 de profesioniști activi din toate domeniile industriei de film românești vor fi invitați să voteze pentru desemnarea câștigătorilor trofeelor Gopo 2023, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de firma de audit și consultanță PwC Romania, cu care organizatorii Premiilor Gopo au început un parteneriat încă din 2011.


Gala Premiilor Gopo va avea loc pe 25 aprilie în București și va fi transmisă live pe Voyo, TIFF Unlimited și PremiileGopo.ro.


Premiile Gopo 2023 sunt organizate de Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc.

1 view0 comments
bottom of page